Fotoreport-Vylezla tam!

20. listopadu 2013 v 23:04 | Meduňka |  Fotočlánky
Kam? Na vrch! Křížový! Bezva nápad, zvlášť když je horké, dusné letní odpoledne a dešťové mraky visí proklatě nízko...a v kavárně přímo na zámku, s šikovně zastřešeným venkovním posezením, se tááák příjemně sedí. Kde? Ve městě, které mám ráda...říká se mu renesanční perla České republiky. Jasně, Moravská Třebová! Proč? Je to poslední památka, kterou jsem tam zatím nenavštívila.
Pája: "Ještě jsi nebyla na Kalvárii."
Dana: "Vždyť nevyleze do kopce, tam ji nedostaneš."
Tak abych kamarádkám dokázala, že nejsem jen hospodský povaleč a lenoch...


Vlevo zámecké nádvoří, a já odcházím středem. Okolo Brány času. To je ta divná hranatá věc vpravo.

Povodňové desky. Tady zase trošku zahlodal zub času, o zbytek se postarali místní vandalové. Té soše vedle prý už dvakrát urazili hlavu. Urazila bych jim pracky, kde je sakra úcta k národním památkám, holomci? A ještě jednou sakra! Schody! Teď už to bude stále jen do kopce.

A další schody, zvané Schody mrtvých. To já budu asi brzo taky, zapomněla jsem si vzít pití a začíná mě bolet levé koleno. Juknem teda na hřbitov, jak vypadá...tato část dost divoce, chtělo by to tu někoho s kosou. Socha u zdi..hezká, hele ten břečťan, a tahle paní prý zemřela z nešťastné lásky!

Už tam budéééém! Cestu ke Kalvárii lemují čtyři barokní kapličky, hřbitovní zeď půvabně zarostlá břečťanem a v dálce slyším hřmění...asi zmokneme. Ale ten pohled z dálky, nádhera! Jééé, zase schody.
(Zmokly, pozn.autorky)

A co teprve pohled zblízka. Jedná se o barokní zvlněnou stěnu, třemi krucifixy před ní, sochou Krista, žehnajícího Boha Otce nad ní a sochami Madony, Jana Evangelisty a dvou andělů po stranách. Tento jedinčný sochařský celek se připisuje J. Pacákovi a pochází z období kolem roku 1730. Tvoří dominantu zdejšího unikátního komplexu pozdně gotických, renesančních a barokních památek nacházejících se ve svahu Křížového vrchu. (Zkopírovala jsem z http://www.turistika.cz )
Bůh Otec se mi nevešel do záběru. A zrovna se vybil foťák, tyhle tři poslední obrázky jsem pořídila mobilem, ale i tak vidíte, že výhled do krajiny pod námi je...boží!
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Murča Murča | 21. listopadu 2013 v 19:22 | Reagovat

Tak to je reportáž hodna turistického průvodce! Nebydlet tam, tak se hned po přečtení vydám na výlet! Supééér!!!

2 Marek Marek | 21. listopadu 2013 v 20:57 | Reagovat

Jůůůůůůůůů! Nemusím čekat do pondělka! Díky za další ukázku sluníčkovýho pohledu na svět. Moc pěkný!

3 Žirafa Žirafa | 23. listopadu 2013 v 23:14 | Reagovat

Tak za mého mládí-se chodilo na místní hřbitov-věřte-nevěřte randit.Párkrát jsem tam byla,ale hlavně večer.Turistka pěkně vyprávěla svůj příběh-moc hezké.Aspoň jsem si vzpoměla na mládí,které je dávno pryč-děkuji. :-)

4 Danča Faltýnková Danča Faltýnková | 23. listopadu 2013 v 23:16 | Reagovat

Moc pěkné vyprávění o mém rodném městě.Děkuji turistce,že si vzpoměla i na naše město.Díky :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama